Leasing konsumencki - odpowiedź na trudne czasy.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak HCE SP. Z O.O. (właściciel marki Cafe Finance) nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

HCE SP. Z O.O. (właściciel marki Cafe Finance)

1

Leasing konsumencki - odpowiedź na trudne czasy.

Autor: HCE SP. Z O.O. (właściciel marki Cafe Finance), publikacja: 2016-02-19

2011-11-15

Od czasu wejścia w życie tzw. rekomendacji T, która zmusza banki do bardziej restrykcyjnego badania dochodów klientów, konsumenci szukają alternatywnych źródeł finansowania. Jednym z nich, jest wciąż mało popularny leasing konsumencki. Czym jest i kto może z niego skorzystać?

Zdjęcie nr 1

Czym jest leasing konsumencki?

Niczym innym, jak alternatywną wobec kredytów możliwością sfinansowania zakupu pojazdu mechanicznego. Klasyczny leasing przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jednak z jego konsumenckiej odmiany mogą skorzystać wszyscy podatnicy.

Pierwsze kroki – od czego zacząć?

Po pierwsze – określenie potrzeby. O jakim samochodzie czy motocyklu marzymy? Jaki spełni nasze cele? Jeśli już zdecydujemy, że będzie to auto XYZ, musimy pomyśleć o dostawcy przedmiotu leasingu. To w naszym interesie leży znalezienie osoby lub firmy, która dysponuje danym pojazdem. Oczywiście, decydując się na usługi firmy leasingowej, możemy poprosić o pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty.

Znaleźliśmy już nasze wymarzone auto? Szykujemy potrzebne dokumenty. Jako konsumenci jesteśmy zobligowani do przedstawienia dokumentów finansowych. W zależności od banku możemy zostać poproszeni o przedstawienie odpowiednich dokumentów za bieżący rok, poprzedni, a nawet takich sprzed dwóch lat. Mogą być to rozliczenia PIT, informacje z rachunku bankowego lub umowa o pracę, w której zawarta jest kwota wynagrodzenia.

Mamy już dokumenty? Czas na decyzje finansowe. Na tym etapie musimy pomyśleć o tym, jaką kwotę własną możemy zadeklarować oraz na jaki procent oszacujemy nasz wykup. Im wyższe są wpłata własna i procent wykupu, tym niższe raty podczas spłacania przedmiotu.

Kolejnym krokiem jest wybór banku, firmy leasingowej lub pośrednika, którzy przygotują dla nas oferty. W zależności od prowizji pobieranej przez dany podmiot oferty będą się różnić. Polecamy jednak zlecić przygotowanie ofert pośrednikom lub firmom leasingowym, które przedstawią propozycję z różnych banków, dzięki czemu klienci będą mogli dokonać samodzielnej oceny korzyści.

Decyzja podjęta? Oferta wybrana? Teraz czas na podpisanie umowy – klienci dokonują formalności najczęściej w siedzibie banku, na którego ofertę się zdecydowali. W przypadku leasingu konsumenckiego podpisanie umowy może odbyć się także w innym miejscu, np. w domu klienta. Warto jednak pamiętać, że podpisując umowę w placówce, klient nie ma możliwości odstąpienia od umowy, natomiast jeśli dokona tego w innych okolicznościach, przysługuje mu możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania.

Zaraz po złożeniu podpisów, klienci zobowiązani są do dokonania wpłaty własnej oraz wyboru ubezpieczenia. Przy leasingu konsumenckim ubezpieczenie przedmiotów jest konieczne. Niektóre banki wymagają nie tylko opcji OC, ale także AC i NNW. Taki pakiet zapewnia szerszą ochronę, ale jest też droższy.

Zdjęcie nr 2

Czy warto skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Tak:

  • Krótka procedura weryfikacyjna – wystarczą dowód osobisty i oświadczenie o dochodach.
  • Koszty leasingu konsumenckiego mogą być niższe niż koszty kredytu – firmy zajmujące się leasingiem zarabiają nie tylko na oprocentowaniu, ale także na możliwości odpisu amortyzacji za pojazd.
  • Przejęcie wielu formalności przez firmę leasingową – to oni rejestrują pojazd, dodatkowo mogą go także ubezpieczyć w atrakcyjnych cenach.
  • Elastyczność oferty – firmy leasingowe są wyjątkowo otwarte na finansowanie różnych rodzajów pojazdów. Jeśli więc interesuje nas zakup motocykli, quadów lub innych pojazdów – droga wolna!

Nie:

  • Pełne ubezpieczenie – większość banków wymaga pełnego ubezpieczenia pojazdów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
  • Pojazd nie jest naszą własnością – aż do czasu uiszczenia wszystkich rat i dokonania wykup przedmiot jest własnością banku. Leasingobiorca nie może go sprzedać.
  • Serwisowanie w autoryzowanych punktach – to kolejny wymóg stawiany przez niektóre banki.
  • Szkoda całkowita lub kradzież - właścicielem pojazdu jest bank, więc to on otrzymuje środki finansowe wynikające z tytułu ubezpieczenia.


Opracowano:
Karolina Stęplowska
HCE SP. Z O.O. (właściciel marki Cafe Finance)

Leasing - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 361 Firm Leasingowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o leasingu