Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

HCE SP. Z O.O. (właściciel marki Cafe Finance)

Kielce

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Co grozi ci, jeśli korzystasz z usług niesprawdzonego biura rachunkowego?

Autor: HCE SP. Z O.O. (właściciel marki Cafe Finance), publikacja: 2016-02-29

Ofert usług księgowych przybywa z roku na rok. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują prowadzenie ksiąg firmy czy pomoc przy rozliczeniach kadrowo – płacowych. Nierzadko jednak oferta, która wydawać się może bardzo atrakcyjna okazać się może pułapką.

Zdjęcie nr 1

Niestety w wyniku deregulacji zawodu księgowego w sierpniu 2014 roku, przybywa ofert biur rachunkowych, które prowadzone są przez przypadkowe osoby. Dziś biuro rachunkowe może założyć każdy. Swoje usługi oferują na przykład studenci rachunkowości, którzy nie mają wystarczającej wiedzy i doświadczenia, by poradzić sobie ze wszystkimi zawiłościami świata finansów. Korzystanie z ich usług jest po prostu ryzykowne.

Licencja w cenie bardziej niż kiedykolwiek

Jeszcze do niedawna każde działające w Polsce biuro rachunkowe musiało posiadać odpowiedni certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów. Jest to licencja, która potwierdza jego kompetencje. Dziś, choć obowiązek posiadania certyfikatu został zniesiony, jego rola nie zmalała

Ktoś mógłby powiedzieć, że liczą się umiejętności, a nie licencje i dokumenty. To jednak nieprawda. Licencja Ministerstwa Finansów to najlepsze potwierdzenie wiedzy oraz umiejętności księgowego i jego odpowiedzialnego podejścia do zawodu. By ją uzyskać, księgowy musiał mieć kilkuletnią praktykę w zawodzie oraz posiadać wykształcenie kierunkowe (bądź zdać trudny egzamin państwowy, który potwierdza znajomość przepisów finansowych i podatkowych w teorii i praktyce).

Certyfikat finansowy znacznie zwiększa bezpieczeństwo korzystania z usług rozliczeniowych i gwarantuje, że osoba zajmująca się naszymi księgami podatkowymi, czy rozliczeniami kadrowo – płacowymi nie popełni błędu, który może być dla naszej firmy bardzo kosztowny – tak czasowo, jak i finansowo.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Wiemy już, że pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy sprawdzić, wybierając biuro rachunkowe jest to, czy posiada ono certyfikat Ministra Finansów. Na co jednak jeszcze warto zwrócić uwagę, by znaleźć partnera, który sprosta oczekiwaniom i zapewni pełną kontrolę nad finansami firmy? Ważne będą czynniki takie, jak:

  • zakres świadczonych usług – najlepiej korzystać z usług biur, które gwarantują szeroki wachlarz usług – nie tylko jak chodzi o rozliczenia podatkowe, ale także kadrowo – płacowe, czy też doradztwo finansowe.

  • zakres ubezpieczenia OC – powinniśmy zwrócić uwagę tak na wysokość polisy, jak i na to, czy obejmuje ona również inne usługi realizowane przez biuro, by uniknąć ewentualnych kłopotów,

  • sposób podejścia do obsługi klienta – warto wybrać biuro, które jest elastyczne i swoją ofertę dopasowuje do indywidualnych potrzeb np. zapewniając dostęp do narzędzi online, czy oferując opiekę przypisanego księgowego,

  • doświadczenie i renoma – biura, które działają na rynku już od jakiegoś czasu i mogą się pochwalić sporą pulą klientów to te, na które warto stawiać,

  • cena – ważna, ale nie najważniejsza. Czasem warto dopłacić nieco więcej, w zamian otrzymując usługi na najwyższym poziomie.

Biura rachunkowego warto szukać cierpliwie, dokładnie sprawdzając jego kompetencje. Zazwyczaj jest to decyzja na lata, a przy takiej nie można sobie pozwolić na pomyłkę.



Opracowano:
Dorota Kręcisz,
Cafe Finance

Biuro rachunkowe - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 161 Biur Rachunkowych i Księgowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: